Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Polski Gaz Ziemny 2020: Branża czeka na szczegółowe rozwiązania dotyczące regulacji sektora poszukiwań i wydobycia

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
03-12-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Polski Gaz Ziemny 2020: Branża czeka na szczegółowe rozwiązania dotyczące regulacji sektora poszukiwań i wydobycia
fot. Włodzimierz Włoch
Konferencja „Polski Gaz Ziemny 2020”, zorganizowana przez Organizację Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW) była pierwszym zainicjowanym przez branżę Oil&Gas, otwartym spotkaniem przedstawicieli branży gazowniczej oraz strony rządowej. Uczestnictwo w dyskusji administracji państwowej, samorządowej oraz podmiotów reprezentujących sektor, pozwoliło na wymianę poglądów i wyjaśnienie części wątpliwości, powstałych po ogłoszeniu propozycji założeń kierunkowych do tzw. ustawy węglowodorowej.

Konferencja i publiczna debata inwestorów z regulatorami rynku oraz przedstawicielami administracji samorządowej nastąpiła niedługo po rządowej prezentacji koncepcji założeń kierunkowych do tzw. ustawy węglowodorowej, która ma regulować polski rynek poszukiwań i wydobycia. Podstawowy wniosek płynący z konferencyjnych dyskusji jest następujący: obecnie funkcjonujący w Polsce model regulacyjno-prawny dla sektora upstream stanowi wystarczającą bazę dla rozwoju bardziej szczegółowych przepisów, których celem powinno być przede wszystkim umożliwienie sfinansowania projektu „Polski Gaz Ziemny”.

 

- Nadrzędnym celem projektowanych rozwiązań prawnych powinna być promocja inwestycji w polski sektor poszukiwawczo-wydobywczy, a w jej wyniku zwiększenie dostępności źródeł finansowania podejmowanych przedsięwzięć poprzez przyciągnięcie do Polski kapitału zagranicznego – twierdzi Marcin Zięba, Dyrektor Generalny OPPPW. - Wobec wciąż niskiego poziomu rozpoznania złóż ze źródeł niekonwencjonalnych, niezbędne jest dokładne poznanie przez regulatorów specyfiki prowadzenia prac poszukiwawczych i rozpoznawczych oraz dostosowanie przyszłego prawa do trudnych i obarczonych dużym ryzkiem projektów inwestycyjnych - dodaje.

 

OPPPW niezmienne stoi na stanowisku, że nadmierna chęć państwa do nadzoru nad działalnością poszukiwawczo-wydobywczą mogąca skutkować przeregulowaniem rynku to jedno z głównych zagrożeń jego rozwoju. W tym kontekście, wiele obaw i zastrzeżeń wśród inwestorów budzi koncepcja powołania Narodowego Operatora Koncesji Energetycznych (NOKE). W opinii Organizacji, wobec wciąż niejasnej roli oraz zasad, na jakich ma się opierać funkcja inwestorska państwowego operatora i braku szczegółowych informacji, według jakich reguł będzie on uczestniczyć w bieżących nakładach inwestycyjnych projektów może zniechęcić inwestorów do ubiegania się o kolejne koncesje. Obawy budzi również fakt, że nadal nie przeprowadzono podstawowych analiz, w jakim stopniu zaangażowanie NOKE może wpłynąć na tempo prac związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż węglowodorów niekonwencjonalnych w Polsce. W opinii OPPPW, obowiązkowy udział Państwa, a tym samym zmniejszenie wielkości kapitału dostępnego dla sektora prywatnego, wpłynie negatywnie na stosunek ryzyka do zysku, co w znacznym stopniu może zniechęcić inwestorów do intensyfikacji prowadzonych na terenie naszego kraju prac poszukiwawczych.

 

Ponadto, wobec braku szczegółowych wyjaśnień ze strony rządowej dotyczących kryteriów prekwalifikacji, zarówno w procesie ubiegania się o nowe koncesje, jak i wtórnego obrotu już wydanymi koncesjami, Organizacja podtrzymuje stanowisko, że może to w znacznym stopniu dyskryminować mniejszych oraz nowych inwestorów i w konsekwencji ograniczać zdolność i elastyczność w prowadzeniu swobodnej działalności gospodarczej.

 

Kolejną kwestią, która budziła wątpliwości branży poszukiwawczo-wydobywczej po publikacji kierunkowych założeń do ustawy węglowodorowej, był zaproponowany model podatkowy dla sektora. Inwestorzy z dużym zadowoleniem przyjęli otwartość strony rządowej na dalszą dyskusję dotyczącą przyszłego modelu opodatkowania, a także innych rozwiązań finansowych i rachunkowych postulowanych przez OPPPW. Z satysfakcją przyjęta została również deklaracja Ministerstwa Środowiska, że wysokość obciążeń fiskalnych (tzw. government take) nie przekroczy deklarowanego poziomu 40% zysku brutto, przy czym ewentualne odstępstwa od tego poziomu będą odpowiednio korygowane. Obie strony dyskusji zgodziły się również, że projektowany model fiskalny dla sektora poszukiwawczo-wydobywczego w Polsce powinien być możliwie prosty i przewidywalny, a także, mając na względzie odpowiedni podział wpływów z tytułu wydobycia pomiędzy Skarb Państwa i operatorów, powinien promować inwestycje długoterminowe.

 

Zdaniem branży, czynnikiem w znacznym stopniu spowalniającym poszukiwanie i rozpoznanie złóż na obecnym etapie projektu, są bariery biurokratyczne. OPPPW, zdaniem której istnieją szerokie możliwości znacznego uproszczenia procedur, bez szkody dla środowiska naturalnego i bezpieczeństwa prowadzonych prac, z zadowoleniem przyjęła zapowiedź uproszczenia regulacji i jest otwarta na konstruktywny dialog ze stroną rządową w tym zakresie.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5